Kombiler de bulunan filtre nasıl temizlenir? Sorusu kullanıcılar tarafından merak edilen konuların başında yer alır. Şimdi sizlere Kombi filtre temizliği nasıl yapılır? Kombi filtresi ne işe yarar temizlenmez ise ne olur gibi tüm detayları ile açıklamaya çalışacağım.

Kombi Filtresi Görevi Nedir?

Kombi kalorifer borusu hattında yer alan bu filtre çoğu kullanıcı tarafından bilinmediği gibi filtrenin kombinin içinde olduğunu düşünmektedirler. Kombi filtresi hemen altında kalorifer dönüş hattında bağlıdır. Alt kısımda bulunan 4 boru dan en sağdaki boru üzerinde yer alır.

Filtrenin başlıca görevi kalorifer sisteminde dolaşan suyun içerisinde bulunan çamur, tortu, pislik gibi etkenlerin kombinin içerisine girmesini engelleyen parçadır. Yani kombi filtresi cihazımızı koruyan en önemli parçaların başında gelir.

Filtre Tıkanmış İse Ne Olur?

kombi filtre temizleme

Eğer kombinize uzun yıllar bakım yaptırmamış iseniz filtre zamanla tıkanmaya başlar ve cihazın rahat çalışmasını engeller. Filtre gözenekleri çok küçük süzgeçten oluştuğu için peteklerin içerisinden gelen tortular bu gözenekleri tıkar.

Kombi filtre temizliği yapılmadığı taktirde sonuç olarak kombi pompası filtre yolunun tıkanması ile sistemde yeterli sirkülasyon yapamayacak ve cihazda muhtemel arızaların oluşmasına sebebiyet verecektir. Aynı zamanda kombi fitresi temizleme işlemi yapılmayan cihazların petekleri yeterli seviyede veya hiç ısıtmadığı görülecektir.

Filtre Nasıl Temizlenir?

Filtre temizliğine başlamadan önce dikkat etmeniz gereken hususlar vardır.

  1. Cihaz off konumuna getirilir ve sigortadan elektrik kapatılır.
  2. Tahliye vanasından cihazın içinde bulunan su basıncı boşaltılır.
  3. Filtre sökümü sırasında iki boru anahtarı veya papağan, ingiliz anahtarı ile kontra yaparak sola doğru açınız. İki anahtar ile yapmanız tesisatın kırılmasını, patlamasını engelleyecektir.
  4. Filtre söküldükten sonra bir diş fırçası yardımı ile iç ve dış kısımlarında pislik kalmayacak şekilde temizleyiniz.
  5. Temizleme işlemi sonrası filtre yerine takın. Tahliye vanasını kapatın. Kombinin su doldurma işlemini yapın. Not. Su basıncı 1 ile 2 arasında olmalıdır.

filtre

Bize kombi filtresi temizleme işlemi hakkında burada hemen aşağıda yorum yap bölümünden sorularınızı sorabilirsiniz.

Lütfen yorum yazarak sitemize katkı sağlamayı ihmal etmeyin. AMAN BOŞ VER NE YORUM YAPACAKSIN diyor gibisin sanki değil mi? Biz sizler için böyle konuları ele alarak yardımcı olmaya devam edeceğiz.

Güncelleme

Sizlerden gelen yoğun istek üzerinde çok yakın zamanda kombi filtresi nasıl temizlenir hakkında video çekimi yapacağım. Video da kombinin suyunu boşaltma, filtre sökümü ve temizliğine kadar tüm detaylara yer vereceğim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Call Now Button