Kombiye Su Doldurma

Kombi ye nasıl su doldururum.

Bu yazı da kombiye nasıl su doldururum sorusuna cevap vermeye çalışacağım.  Kombi ve marka ve modellerine göre değişen su doldurma vanası ve bar basınç göstergesi bulunmaktadır. Bu yüzden kombinizin marka ve modeline göre dikkat edilerek nasıl su doldurulur sizlerde öğreneceksiniz.

Kombi ye su doldurma nasıl olur? öncelikle bunun iki temel parçası vardır.

  1. Doldurma Vanası
  2. Bar basınç göstergesi

Kombinin su basıncı düşük olduğunda kombi çalışmaz. Yani kombinin içerisinde su basıncını ölçen basınç sivici düşük basınç hissetmesi ile cihazı olası tehlikeden korumak için emniyete alarak çalışmasını engeller. Su doldurana kadar cihaz arıza moduna girer ve çalışmaz.

Kombi suyu eksildiği nasıl anlaşılır?

Eğer kombiniz arıza durumuna geçti ise eski modellerde cihazın gösterge panel kısmında veya alt kısmında bir basınç saati göreceksiniz. Resimde gördüğünüz gibi üzerinde 1-2-3-4 şeklinde yazılar da bulunur.

 

Resimde gördüğünüz gibi ibre Bir seviyesinin üzerinde duruyor. Eğer ibre birin altına kırmızıya gelir ise kombi kendisini korumaya alacak ve basınç düşüklüğünden dolayı çalışmayacaktır.

 

 

Yine bu resimde bir farklı bar basınç saati görüyorsunuz. Bu saat de 1-2-3-4 basınç rakamları görülmüyor. Bunun yerine gri renk şeklinde gösterilen kısım basınç için normal görülen kısımdır. Yani ibrenin gri rengin orta kısmında kalması ideal demektir.

Dijital Göstergeli Olanlar

Üste gösterdiğim basınç saatleri yeni bir çok kombi modelinde artık kullanılmıyor. Yani eğer yeni model bir kombi kullanıyor iseniz karşınızda bar saatinin hangi seviyede olduğunu gösterebilen dijital ekran olacaktır. Bu ekran üzerinde bar saatinin kaç olduğunu görmeniz için çeşitli tuşlar bulunur. Bir çok kombi marka ve modeli olduğu için ben yine aşağıda Dijital olan kombilerden iki örnek vereceğim.

Resimler Protherm ve eca kombiye aittir. İşaretlediğim düğmeye basılı tutulduğunda ekranda 0.0 dan 3.0 a kadar su basıncı gösteren rakam çıkar. Eğer kombiniz su basıncından dolayı arıza geçmiş ise ekranda 1.0 seviyesinin altında su basıncı vardır. Bu basıncı 1.5 yani bir buçuk düzeyine getirmeliyiz.

Tüm kombi markaları ideal su basıncı 1.5 Bir buçuk bardır.

 

 

 

Call Now Button